Späť na Články

Aký objektív si kúpiť? Pridané: 03.04.2011

Nie je jednoduché poradiť, aký objektív si vybrať, ktorý zo širokej škály objektívov je najlepší a najvhodnejší.

 

Všetko závisí od vášho rozpočtu, požiadaviek a hlavne od vášho zamerania či objektu, ktorý chcete fotografovať.

 

Moja rada pre kúpu objektívu je, aby ste si vybrali najlepšie sklá aké si môžete dovoliť. Väčšina začínajúcich fotografov si zakúpi kvalitný fotoaparát za „drahý peniaz" a na dobrý objektív im už potom nevychádzajú financie. Tento postup je absolútne nesprávny. Bez kvalitného objektívu s dobrými šošovkami nie ste schopní plne využiť schopnosti a možnosti kvalitného fotoaparátu.

     ObkektívyPri nespočetnom  množstve výrobcov, druhov objektívov, ich predurčenia a použitých technológií, je veľmi ťažké sa zorientovať pri výbere a kúpiť naozaj to, čo v plnej miere využijete. V tomto článku sa vám pokúsim poradiť ako si vybrať objektív, aby ste boli s výberom spokojní a hlavne, aby vaša investícia priniesla požadovaný efekt.

 

Akú ohniskovú vzdialenosť potrebujem?

 

Na túto otázku môžete odpovedať len vy. Pri výbere ohniskovej vzdialenosti záleží na tom, čo chcete fotografovať. Výhodou zrkadloviek je, že môžete meniť ohniskovú vzdialenosť objektívu podľa potreby a situácie. Väčšina fotografov si kupuje objektívy tak, aby nimi pokryli čo najväčšiu škálu ohniskových vzdialeností. Niekoľkými objektívmi tak môžete pokryť vzdialenosť od 12 mm (super širokáče) po 400 mm (dlhé teleobjektívy). Samozrejme,  nie každý z nás si môže dovoliť kúpiť niekoľko kvalitných objektívov naraz. Preto odporúčam, pre začiatočníkov, kúpiť si jeden objektív podľa zamerania a neskôr pri zmene záujmu si dokupovať ďalšie.

 

Ak ste začínajúci „zrkadlovkár" odporúčam začať fotenie so štandardnými  objektívmi so zoomom (28-70 mm, 35-80 mm) alebo pevnými objektívmi (50 mm, 60 mm). Väčšina nových fotoaparátov je predávaných so štandardnými  objektívmi, ktoré sú vhodné na bežné fotografovanie. Avšak je všeobecne  známe, že tieto objektívy sú priemerné kvalitou obrazu a sú takzvane „pomalé" s clonou f 4-5,6. Pre začínajúceho fotografa je to vyhovujúce, ale neskôr pri získaní skúseností budete chcieť váš štandardný objektív vymeniť za objektív lepší, kvalitnejší a rýchlejší.

 

V prípade, ak nebudete fotografovať šport alebo pohybujúce sa objekty, nepotrebujete investovať do objektívu s dlhým zoomom a rýchlou clonou, lebo tieto objektívy sú veľmi drahé. Pravdepodobne budete chcieť fotiť vzdialené objekty a vyplniť nimi obraz, v tom prípade sa nezaobídete bez telefoto objektívu. Vhodným objektívom je objektív so zoomom približne 70-300 mm.

Ak si môžete dovoliť investovať len do dvoch objektívov, tak v tom prípade odporúčam štandardný objektív a objektív s dlhým zoomom. S týmito objektívmi  pokryjete ohniskové vzdialenosti od 35 do 300 mm a budete schopní vyfotiť väčšinu vašich objektov.

Ďalším objektívom do trojky by mal byť širokouhlý objektív, hlavne v tom prípade, ak budete chcieť fotiť prírodné scenérie.

 

ObjektívyMám kúpiť pevný alebo zoomový objektív?

 

Opäť musím zopakovať, že na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď, pretože aj pri tomto výbere záleží len na vašom rozpočte a potrebách.

 

Zoomové objektívy sú všestrannejšie, ale objektívy s pevným ohniskom sú rýchlejšie (menšie clonové číslo) a zároveň poskytujú kvalitnejší a ostrejší obraz.

Pokiaľ si môžete dovoliť kúpiť len jeden objektív, mal by to byť zoomový, pretože majú prispôsobiteľnú a nastaviteľnú ohniskovú vzdialenosť. Zároveň sú zoomové objektívy vhodné na cesty a výlety, pretože so sebou nemusíte nosiť viac objektívov.  Vhodným objektívom na výlety a cestovanie je objektív so zoomom 18-200 mm, ktorý vám pokryje ohniskovú vzdialenosť od 18 mm (wide) cez 50 mm (normal) až po 200 mm (tele).

 

Napriek vysokej kvalite skiel pevných objektívov a ich rýchlejšej clone (f/1,8; f/2,8) môže byť ich pevná ohnisková vzdialenosť nevýhodou, ale v niektorých prípadoch aj výhodou.

Pri použití objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou budete nútení premýšľať nad kompozíciou,  zarámovaním objektu a svoj obraz tvoriť pohybom fotoaparátu smerom k objektu alebo ďalej od neho. Z tohto dôvodu majú aj pevné objektívy svoje miesto vo vašom batohu a zanietení fotografi budú mať vo svojej zbierke 1 alebo 2 pevné objektívy. Predtým ako si pevný objektív kúpite, dobre si zvážte , na čo ho budete využívať. Pri fotení portrétu s 50 mm pevným objektívom musíte byť od objektu vzdialený približne 0,5 metra, aby ste tvárou foteného objektu vyplnili obraz. Toto je dosť rušivé a nepríjemné pre váš model. So 100 mm pevným objektívom získate rovnaké zarámovanie tváre zo vzdialenosti  1 m.

 

Nezávislé značky objektívov

 

Každý výrobca fotoaparátov vyrába aj širokú škálu objektívov. K svojim výrobkom odporúčajú používať len nimi vyrábané objektívy, ale cenovo sú  tieto „ značkové" objektívy oveľa drahšie ako objektívy od iných výrobcov. Z toho dôvodu, ak je problémom pri výbere objektívov váš rozpočet, odporúčam pozrieť sa a zvážiť kúpu objektívu od iných výrobcov ako sú Sigma, Tamron alebo Tokina.

 

ObjektívyObjektívy od týchto výrobcov sú vo väčšine prípadov konkurencie schopné s objektívmi od výrobcov fotoaparátov a zároveň sú aj lacnejšie. Tieto objektívy sú plne kompatibilné s automatikou fotoaparátov a títo „iní výrobcovia" vyrábajú objektívy s možnosťou ich použitia s fotoaparátmi rôznych značiek. Kúpiť objektív od „iných výrobcov" nie je v žiadnom prípade kompromis. Je to rozumná investícia a šetrenie finančných prostriedkov na ďalšie objektívy.

Pre tých, ktorí majú hlboko do vrecka a predsa by chceli mať viac objektívov alebo jeden luxusný, odporúčam kúpiť si použitý objektív z druhej ruky. Malý škrabanec na tele objektívu je len estetická vada a nemá vplyv na výsledné fotografie. Každopádne sa dohodnite s predávajúcim na možnosti vyskúšania funkcií objektívu.

 

Záverom

 

Kúpa objektívu je veľká investícia a bolo by chybou keby ste si kúpili objektív, ktorý pri fotení nevyužijete. V takomto prípade by to bola zlá investícia.

 

Aký objektív si kúpite záleží na troch faktoroch:

- koľko peňazí môžete investovať,

- na aké účely budete objektív používať,

- budete sa fotografovaniu venovať rekreačne alebo sa stane vaším koníčkom.

 

Želám vám pri výbere objektívu šťastnú ruku a veľa spokojnosti s vybraným „sklom" a výslednými fotografiami.

 

V prípade otázok ohľadne kúpy objektívu nám píšte na info@makrofoto.sk. Vaše pripomienky k článku môžete zverejniť na našej FB stránke - TU.