Top produkty
Späť na Články

Kreatívna fotografia Pridané: 31.01.2011

Kreatívna fotografia je jednou z oblastí fotografovania, ktorá sa mnohým fotografom páči z dôvodu možností experimentovania a skúšania niečoho nového.


Pri objavovaní nového máte možnosť vyskúšať svoju kreativitu a zapojiť do postupu fotenia aj svoju predstavivosť. Pri kreatívnej fotografii začíname s prázdnym plátnom, na ktoré pridávame objekt záujmu podľa vlastného výberu a snažíme sa ho umiestniť tak, aby na prvý pohľad zaujal. Hľadáme čo najlepšiu kompozíciu a samozrejme sa zároveň snažíme aj o najefektívnejšie osvetlenie.
Kreatívna fotografia je výzva, ktorej som neodolal ani ja. Rozhodol som sa vyskúšať jeden experiment, ktorý som videl v knihe pre fotografov a ktorý som už dlhšiu dobu plánoval vyskúšať. V tomto článku by som sa rád podelil o postup a skúsenosti pri tvorbe fotografie s fľašou červeného vína a pohárom.

 

Ak by ste si tento spôsob fotografovania chceli vyskúšať, budete potrebovať nasledovné pomôcky:


Fotoaparát - digitálna zrkadlovka alebo kompaktný fotoaparát. S digitálnym fotoaparátom môžete hneď vidieť výsledok svojej práce.


Objektív - skúšal som objektív Canon 17-85 mm, ale ten som vymenil za Canon 50mm F/ 1,4 so širokouhlým objektívom som mal problémy so zvislými líniami, ktoré boli kvôli distorzii stále krivé. Dá sa to síce v programe na úpravu fotografií napraviť, ale volil som radšej pevný objektív. Pre zarámovanie objektu som posúval fotoaparát so stojanom.


Svetlo - na osvetlenie zozadu som použil blesk, ktorý bol pripojený k fotoaparátu predlžovacím TTL káblom. Medzi blesk a fotoaparát som umiestnil biely difuzér (časť z odrazovej dosky) s priemerom 80 cm, cez ktorý som prehodil čiernu látku.


Pomôcky
- tripod, dve fľaše červeného vína, pohár na víno a ešte jeden kus čiernej látky na zakrytie podstavca.
So sklom sa dajú robiť rôznorodé fotografie, hlavne vďaka jeho schopnosti odrážať svetlo. Jeho odrazy sa dajú upravovať umiestňovaním svetla podľa potreby.


Pri fotografiách, ktoré som zhotovil som využíval svetlo tak, aby vytváralo obrys skleneného materiálu a zvýraznilo tak krivky pohára.

 

Postup


1. Príprava fotografovaného objektu

Fľašu s vínom namočte pred fotografovaním do vlažnej vody, aby ste mohli odstrániť etiketu. Lepidlo, ktoré ostalo na fľaške som zoškrabal drátenkou na riad a fľašu som umyl, odmastil prípravkom na riad a vyleštil.

Vylleštiť treba aj pohár, aby na ňom neboli odtlačky prstov a ani škrabance. Prečo odporúčam dve fľašky vína? Je potrebné, aby fotografovaná fľaša bola plná, inak sa vám vytvorí svetlá a tmavá časť. No a z tej druhej naplníte pohár do 3/4 a poprípade nalejete aj sebe na ochutnanie.

 

2. Príprava scény a pozadia

Ja som si pripravil jeden stolík pred difuzér a druhý stolík za neho. V podstate som stolíky pritlačil k sebe a tak som difuzér zafixoval. Cez difuzér som prevesil čierne sametové plátno a zároveň som zakryl aj stolík. Na stolík za difuzér som postavil blesk vo výške strednej časti fľaše. Fľašu s pohárom postavte pred pruh čierneho plátna približne 30 cm od difuzéra. Pri fotení a kontrole nastavených hodnôt potom posúvajte rekvizity bližšie alebo ďalej od difuzéra, podľa toho, ktorú čať skla chcete zvýrazniť.

 

 Pozadie Pozadie 2 Náklon

Obr. č. 1

Cez difuzér prehodíme pás čierneho plátna a podstavec zakryjeme tiež čiernou látkou.

Obr. č. 2

Pred postavenú scénu si pripravíme statív a za biely difuzér umiestnime blesk vo výške fotografovanej scény.

Obr. č. 3

Venujte pozornosť vyrovnaniu fotoaparátu a tiež scény do vodorovnej polohy. Inak vaše výsledné foto môže "padať".


3. Priebeh fotenia a nastavené hodnoty, kompozícia

Skúšajte rôzne polohy a kombinácie rekvizít a zároveň sa pohrajte aj s nastavením clony a času. Skúšajte aj rôzne objektívy, ak sa vám výsledok práce nebude pozdávať. Ja som začínal s honotami F/11 a 1/125. Pri kreatívnej fotografii nie je nič dané, záleží len na vašej šikovnosti a shopnosti kombinovať. Môžete vyskúšať aj rôzne nastavenia blesku, Auto alebo Manual. Pokiaľ zistíte, že ste dosiahli požadovaný výsledok, ostaňte pri nastavených hodnotách a fotografujte rôzne postavenia fľaše a pohára, poprípade foťte len určité krivky alebo časti scény.

 

 So svetlom Flasa s poharom Pohar

Obr č. 4

V prípade, že nezhasnete všetky svetlá, v skle sa vám objavia odrazy okolia a zároveň sa narušia aj osvetlené obrysy.

Obr. č. 5

Pri fotení môžete skúšať rôzne postavenia skiel, vedľa seba, ale i s miernym prekrytím.

Obr. č. 6

Skúste si vyfotiť najprv prázdny pohár, nastavte si hodnoty clony a času a až potom ho naplňte vínom.

 

4. Postprodukcia
Pri fotení je veľmi dôležité, aby sklo bolo naleštené, bez škrabancov a hlavne, aby bola v miestnosti tma, bez ďalších zdrojov svetla. Všetky aj drobné svetlá sa budú na skle odrážať a vytvárať nechcené lesky. Ja som zaostril objektív pri bežnom svetle a pred odpálením spúšte som svetlo zhasol.
Takýmto spôsobom si môžete urobiť niekoľko fotografií s rôznym postavením objektov. Z troch najlepších, najvydarenejších fotografií si môžete vytvoriť triptych, vytlačiť na požadovaný formát, založiť do jednoduchého rámu a využiť napríklad na ozdobu obývacej izby, jedálne a podobne.

Pre úplné dokončenie fotografie, budete potrebovať doladenie kontrastu, jasu, expozície, úrovní a saturácie v programe na úpravu fotografií. Zároveň si fotografiu orežete do požadovaného rozmeru a tvaru. Zvyčajne fotím fotografie formátu RAW, ale priznám sa, že som zabudol skontrolovať nastavenie a tak som tieto fotografie nafotil vo formáte JPEG.

Triptych

 Prajem všetkým, ktorých článok zaujal a ktorí si opísaný postup vyskúšajú v praxi, veľa zábavy, dobré svetlo a veľa spokojnosti s výsledkom vašej práce. Pokiaľ máte pripomienky k článku, alebo otázky, diskusiu nájdete na našej facebookovskej stránke Facebook/makrofoto.sk.                                

                                                                                                                                                                                                              Gabriel K.