Späť na Články

Makro objektívy a ich využitie Pridané: 04.05.2012

Pre veľký záujem o informácie z oblasti makro fotografie som pripravil ďalší krátky článok, v ktorom sa vám pokúsim objasniť využitie makro objektívov. V ďalšom článku prinesiem informácie o predsádkach. Nebudem porovnávať čo je lepšie, jednoducho vám chcem poskytnúť viac informácií, ktoré vám určite pomôžu pri rozhodovaní pred kúpou. Samozrejme, kvalita makro objektívov je nespochybniteľná v porovnaní s predsáskami. Cenovo sú predsádky dostupnejšie a pri ich správnom použití a vhodnom výbere sa dajú zachytiť krásne detaily aj predsádkami.

Úvod

 

Makro objektívy sú výrobcami optimalizované tak, aby ponúkali najlepšie macro tulipvlastnosti pri veľkom zväčšení. Pravé „macro" alebo „micro" objektívy poskytujú zväčšenie 1 : 1, čiže zobrazenie fotografovaného objektu v životnej veľkosti. To znamená, že obraz objektu záujmu bude prenesený na senzor fotoaparátu v rovnakej veľkosti, akú má v skutočnosti. Samozrejme, to nie je jediná výhoda makro objektívov. Sú konštruované tak, aby sme s nimi boli schopní zaostriť na krátku vzdialenosť. Pre tieto vlastnosti sú makro objektívy obľúbené milovníkmi rastlín, hmyzu, plazov a zároveň sú vo veľkej miere využívané aj v zdravotníctve najmä v stomatológii. Makro objektív určite má svoje miesto medzi objektívmi vo výbave každého fotografa. „Makráč" je ideálny pre využitie do prírody a zároveň aj na portréty.

 

Využitie v prírode

 

Častokrát, keď fotografujete rastliny alebo hmyz, potrebujete mať objektív pripravený na fotografovanie rýchlo a správne. Túto vymoženosť vám poskytne len objektív, na ktorý už nie je potrebné pridávať ďalšie pomôcky ako sú predsádky alebo medzikrúžky. Krátke makro objektívy (cca 60 mm) sú ľahké, malé a umožňujú fotografovať z ruky, bez použitia statívu. Ich nevýhodou je krátka zaostrovacia vzdialenosť , čiže sú absolutne nevhodné na fotenie hmyzu, lebo ho vyplašíte svojou blízkosťou. Dlhé telefoto macro objektívy (cca 150 mm) vám poskytnú prijateľnú vzdialenosť od objektu, ale ich nevýhodou je veľkosť a váha. Pri ich použití budete musieť používať statív, lebo pri dlhšom fotení sa vaša ruka roztrasie ako po výkonoch v posilňovni. Odmenou za použitie dlhšieho objektívu bude aj krásne rozostrené pozadie. Oddelenie foteného objektu od pozadia bude v tomto prípade hračkou. Najdôležitejšia vec pri fotení hmyzu je, aby ste sa približovali veľmi opatrne a aby ste dávali pozor aj na vegetáciu okolo seba. Stačí pohyb stebla trávy, prasknutie suchého drievka pod nohou alebo vrhaný tieň a objekt je fuč.

 

Close up portraitDobrý výber pre portréty

 

Makro objektívy sú vďaka ich schopnosti zaostrovať na krátku vzdialenosť a pre ich dobrý pomer zväčšenia vhodné na fotografovanie detailov. V podstate sa dajú makro objektívy použiť aj na fotenie produktov, ale objektív s ohniskovou vzdialenosťou cca 100 mm a viac je pre svoje vlastnosti vhodný aj na portréty. Táto ohnisková vzdialenosť vám umožní fotografovať detailný portrét z dostatočnej vzdialenosti tak, aby ste nenarušili intímnu zónu fotografovanej osby, ktorá je približne 15 až 45 cm. Pri jej narušení by sa mohla portrétovaná osoba cítiť nepríjemne, hlavne ak by to bola osoba cudzia, neznáma. Výhodou makro objektívov pri fotení portrétov je aj ich svetelnosť f/2,8 alebo f/4, čiže aj pri menej vhodných svetelných podmienkach je možné fotiť z ruky, bez použitia statívu. Ostrenie a nastavenie kompozície je jednoduchšie.

 

Rada na záver

 

Pri fotení makro je vhodné nastaviť fotoaparát do pozície, v ktorej budú zvislá aj vodorovná os prednej šošovky objektívu rovnobežné so zvislou a vodorovnou osou fotografovaného objektu. Jednoduchšie povedané, plocha prednej časti objektívu by mala byť rovnobežná s fotografovanou plochou. Toto pravidlo vám pomôže dostať čo najväčšiu časť fotografovaného objektu do hĺbky ostrosti objektívu.

 

(Nikdy nefotografujte portrét priateľky, manželky či dospievajúcej dcéry makro objektívom bez toho, aby ste fotografiu upravili retušovaním. Makro objektív totiž nezväčšuje len tvár vašej milovanej osoby, ale zvýrazňuje hlavne póry, vyrážky a vrásky, čo je pre ženy a dievčatá neakceptovateľné. Moje pokusy o portrét blízkych osôb makráčom boli z počítača vymazané.)