Top produkty
Späť na Články

Makro predsádkové filtre Pridané: 22.06.2012

Makro predsádkové filtre - predsádky

 

Napriek tomu, že záujem o makro fotografiu neustále rastie, cena za makro objektívy je stále vysoká a často je príčinou orientovania sa fotografov na iný druh fotografie. Našťastie, existuje lacnejšie riešenie, ktoré umožňuje fotografovať nádherný miniatúrny svet okolo nás. Jednoducho stačí na váš súčasný objektív nasadiť makro predsádkový filter. V podstate ide o dioptrické šošovky, ktoré sa dajú skrutkovať na prednú časť objektívu a plnia nám úlohu zväčšovacieho sklíčka. Samozrejme, toto riešenie sa kvalitatívne nedá porovnať s použitím špeciálnych makro objektívov, ale pre začiatočníkov je ideálne. Použitie makro predsádky je jednoduché, predsádka je lacná, ľahká, skladná. Jej montáž je rýchla a jednoduchá.

 

 

 

 

Ako sa dostať bližšie ?Close up filter


Dioptrická makro predsádka v podstate posúva pole ostrosti bližšie k objektívu (senzoru) a znižuje tým minimálnu ostriacu vzdialenosť objektívu. Predsádky nemajú vplyv na funkčnosť fotoaparátu a objektívu a neznižujú jeho svetelnosť. Makro predsádky sú zvyčajne tvorené len jedným sklíčkom a rôznou dioptrickou hodnotou +1, +2, +3, +4 a viac. Čím je hodnota optickej mohutnosti šošovky vyššia, tým viac sa ostriaca vzdialenosť skracuje a zvyšuje sa úroveň zväčšenia. Makro predsádky sa môžu rôzne spájať a kombinovať tak ich optickú mohutnosť, ale kvalita fotografie sa znižuje. Spájaním viacerých predsádok dochádza k sférickej a chromaticke aberácii. Tieto nažiadúce javy sa dajú mierne minimalizovať použitím objektívov s pevným nemenným ohniskom a fotením s clonou v stredných hodnotách - približne f/11.

 

Makro predsádky


Makro predsádky sú lacným riešením pre začínajúcich makro fotografov. Vyrábajú sa pre všetky rozmery filtrových závitov a s rôznou optickou mohutnosťou. Väčšina výrobcov filtrov má v ponuke aj makro predsádkové filtre, ktoré sú užitočnou pomôckou, ktorá by nemala chýbať vo výbave fotografa. Predsádky sa predávajú samostatne alebo ako súprava niekoľkých filtrov s rôznymi dioptrickými hodnotami.

 

Ukážka zväčšení dosiahnutých makro predsádkymi značky HOYA

 

 HOYA predsádka Hoya bez predsádky HOYA +1
 HOYA ponúka veľký výber filtrov špičkovej kvality. Zvoliť ten najlepší filter je veľmi dôležité, pretože voľba nekvalitného filtra môže zhoršiť vlastnosti vášho vysoko kvalitného objektívu. Obrázok bez použitia makro predsádky.
 Obrázok s použitím HOYA CLOSE-UP +1 makro predsádky.
 HOYA +2 Hoya +3 HOYA +4
 Obrázok s použitím HOYA CLOSE-UP +2 makro predsádky. Obrázok s použitím HOYA CLOSE-UP +3 makro predsádky. Obrázok s použitím HOYA CLOSE-UP +4 makro predsádky.

 

Predsádky dostupné na makrofoto.sk

 

HMC HOYA predsádky na makrofoto.sk

 

HMC - Filtre s povrchovou úpravou HMC sú uznávané pre svoju vynikajúcu schopnosť minimalizovať reflexie na povrchu filtra, čo má za následok potlačenie presvetlenia a neostrosti. Po oboch stranách filtrov je aplikovaná HMC - viacúčelová povrchová úprava. Výsledkom je priemerná priepustnosť svetla cez 97%. Filtre HMC poskytujú ostrý, kontrastný obraz s brilantnými a vyváženými farbami. Filtre HOYA HMC sú odporúčané pre zvýšenie výkonu súčasných objektívov.