Späť na Články

Makrofotografia Pridané: 03.11.2010

Úvod do makrofotografie

 

Makrofotografia  je fotografovanie detailov s pomerom zobrazenia 1:2 a väčším. Pomer zobrazenia je pomer veľkosti predmetu a jeho obrazu na film alebo snímač. Napríklad predmet o veľkosti 2 cm bude mať pri pomere 1:2 na filme alebo snímači veľkosť 1 cm. Takzvané  pravé makro objektívy  dovoľujú dosahovať pomer zobrazenia predmetu 1:1, takže veľkosť tohto predmetu na snímači bude zodpovedať jeho skutočnej veľkosti. Klasická definícia je taká, že obraz projektovaný na "rovine filmu" (čiže napríklad film alebo digitálny senzor) je rovnako veľký, ako je veľkosť fotografovaného subjektu. Toto je tiež známe ako "zväčšenie na životnú veľkosť".

Vďaka makro objektívom môžeme objaviť nový svet, ktorý nie je ľudské oko schopné zachytiť. Najčastejšie sa makro objektívy používajú na fotografovanie drobných živočíchov, malých rastlín a drobných vecí. Fotografovanie malých detailov na veľkých celkoch, na malých veciach alebo priamo fotenie malých vecí je osviežujúcim prístupom k fotografii.

 

Technika pre makro fotografiu

 

Makro fotografie môžeme tvoriť pomocou väčšiny kompaktných fotoaparátov alebo pomocou zrkadloviek s pomocou špeciálneho vybavenia. Kompaktné fotoaparáty majú schopnosť ostriť na veľmi blízke objekty, ich výrobcovia ale málokedy uvádzajú možný dosiahnuteľný pomer zobrazenia. Kompakty nemôžu využívať špeciálne makro príslušenstvo okrem predsádkových filtrov. Zrkadlovky síce nemôžu bez makro príslušenstva vytvárať makro fotografie, ale na rozdiel od kompaktov majú široký sortiment príslušenstva, s ktorým môžeme dosiahnuť mnohonásobne väčších zväčšení  a zároveň aj lepšiu kresbu. Jednoducho povedané, čím viac chcete zväčšiť objekt, tým viac vás to bude stáť. Pomer zväčšenia 1:2 ( polovičná životná veľkosť) ste schopní docieliť bez ďalších výdavkov. V tomto pomere môžete tiež nafotiť výborné fotografie väčšiny vecí, kvetín a hmyzu.

Pokiaľ chcete dosiahnuť väčšieho pomeru ako  1:2, budete musieť začať míňať peniaze. Dosiahnuť zobrazenie 1:1(životná veľkosť) je relatívne lacná záležitosť v porovnaní s fotením v pomere zväčšenia 2:1 (dvojnásobok životnej veľkosti).

 

Predsádkové filtre

 

Keď nie ste ochotní investovať do nákupu špeciálneho makro objektívu, predsádkové zväčšovacie filtre môžu byť prvým krokom k fotografovaniu malých objektov. Ich zväčšovacia sila sa uvádza v dioptriách. Predsádkové filtre sa často predávajú v súpravách s rôznou optickou silou ( 1D, 2D, 4D, 10D). Pri použití  filtra 2D bude miesto nekonečna maximálna dosiahnuteľná vzdialenosť 50 cm. Predsádkové, zväčšovacie filtre sa dajú použiť aj pri fotení s kompaktnými fotoaparátmi. Lacné filtre so závitom sa nasadia na objektív alebo len nasunú a poskytnú blízke zaostrenie za veľmi nízke náklady pridávaním dioptrií k optickej sile objektívu. Tým skracujú minimálnu vzdialenosť zaostrenia a umožňujú fotoaparátu dostať sa bližšie k subjektu.

 

Medzikrúžky

 

Medzikrúžky sa dajú použiť na fotoaparátoch s výmennými objektívmi. Medzikrúžok neobsahuje žiadne optické členy, jeho jediná funkcia je oddialenie objektívu od tela fotoaparátu, čím sa posunie zaostrovací rozsah. Pri požití medzikrúžku dochádza na rozdiel od predsádkových filtrov k zníženiu svetelnosti optickej sústavy (objektívu). Čím ďalej sa objektív nachádza od filmu alebo senzora, tým bližšia bude jeho zaostrovacia vzdialenosť (a väčšie zväčšenie), ale aj tmavší obraz. Medzikrúžky rôznych dĺžok môžu byť naukladané na seba, umožnňujúc tak väčšie miery zväčšenia a zároveň skracovania pracovnej vzdialenosti. S nasadenými medzikrúžkami fotoaparát často stratí schopnosť zaostriť do nekonečna.

 

Makromech

 

Mech

Makromechy existujú v niekoľkých rôznych prevedeniach. Ide o dva rámčeky napojené na koľajničkách, ktoré sa na jednej strane pripoja na telo fotoaparátu a na druhý rámček sa pripojí obvyklým spôsobom objektív. Medzi rámčekmi je mech zo svetlo nepriepustnej  látky, gumy, matného plastu alebo papiera, ktorý pripomína malú harmoniku.

Makromech funguje obdobne ako medzikrúžok, ale s tým rozdielom, že má nastaviteľnú dĺžku. Umožňuje tak plynule meniť požadované zväčšenie.

Vyrába sa aj konštrukcia umožňujúca pripevniť k makromechu obrátený (revezný) objektív, čím môžeme dosiahnuť extrémne zväčšenie.

 

Reverzný objektív

 

Makro fotografie môžeme fotiť aj obrátením objektívu pomocou "reverzného krúžku". Tento špeciálny adaptér sa pripája namiesto filtra na prednej strane objektívu a umožňuje tak pripojiť objektív naopak k telu fotoaparátu. Je tak možné dosiahnuť výsledky s vynikajúcou kvalitou, zväčšením až do 4-násobnej životnej veľkosti pomocou relatívneho lacného, "štandardného" objektívu. Pre fotoaparáty s plne elektronickou komunikáciou medzi objektívom a telom fotoaparátu, ako je napríklad Canon EOS, existujú reverzné súpravy, ktoré umožňujú všetky funkcie fotoaparátu, vrátane merania pri otvorenej clone. Ak sa tento spôsob použije v kombinácii s medzikrúžkami alebo mechom, tak sa dá poskladať relatívne lacný, ale veľmi flexibilný makro systém.

 

Makroobjektív

 

Pre makrofotgrafiu sa vyrábajú špeciálne konštruované objektívy. Vyznačujú sa ostrou kresbou, vysokou svetelnosťou a optimalizáciou ostrenia na malé vzdialenosti. Napriek tomu, máloktorý objektív dokáže ostriť na vzdialenosť menej ako 20 cm a obvykle nedosahujú väčšieho pomeru zväčšenia ako 1:1. Ohniská sa najčastejšie pohybujú v rozmedzí od 60 do 180 mm. Tieto objektívy sa dajú použiť aj na portrétovú alebo inú fotografiu. Jedinou nevýhodou je ich pevné ohnisko. Niektoré makroobjektívy, ako napríklad Canon MP-E 65 mm f/2.8, môžu dosiahnuť ešte lepšie zväčšenie až do 5:1, prenášajúc tak štruktúru očí malého hmyzu, snehových vločiek a ďalších veľmi malých, ale detailných objektov na ostrú fotografiu. Väčšina fotografov používa "štandardný" ( 1:1 ) makroobjektív, ako napríklad Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM alebo najnovší Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM IS so stabilizátorom.

 

Telekonvertor

 

Telekonvertory alebo multiplikátory ako sa bežne nazývajú, sú v zásade medzikrúžky. Obsahujú však optické členy, ktoré zväčšujú obraz pred sebou. Vyrábajú sa  v dvoch veľkostiach: 1,4x a 2,0x. Telekonvertor sa pripája medzi telo fotoaparátu a objektív. Podobne ako pri medzikrúžku, k filmu alebo senzoru sa dostane menej svetla a je potrebný nastaviť dlhší čas expozície. Pracovná vzdialenosť zostáva rovnaká ako bez telekonvertora.

 

Ďalšie príslušenstvo

 

Blesk

Blesk je pre makrofotografa základnou súčasťou výbavy a pre niektoré typy fotografií je priamo nevyhnutný.  Blesk zastaví objekty v pohybe a umožní použiť menší otvor clony spoločne s málo citlivým  filmom (ISO) tak, aby ste dosiahli maximálnu kvalitu a sýtosť farieb. Pre fotenie makro sa používajú špeciálne makroblesky a kruhové blesky, ktoré sa nasadzujú na objektív. V prípade, že nie ste ochotní investovať do špeciálnych makro bleskov, môžete na osvetlenie objektu použiť obyčajný blesk, ktorý nasadíte na špeciálny držiak tak, aby vám objektív netienil pri fotení. Držiaky bleskov predávané v obchodoch nie sú príliš vhodné pre makrofotografiu, pretože nedovoľujú, aby bola záblesková jednotka umiestnená na konci objektívu, odkiaľ môže byť objekt osvetlený rovnomerne. Ideálnym držiakom pre makrofotografiu je Kirk QR-Macro Flash Bracket.