Späť na Články

Naučte se fotografovat dobře makro a detail Pridané: 03.11.2010

Robert Thompson

 

Renomovaný fotograf Robert Thompson vás zavedie do prírody, do sveta makrofotografie a detailu, do sveta fotografie z blízka anglicky nazývanej Close-Up Photography. Ukáže vám, ako zachytiť krásu, ktorú pred nami príroda tak trochu macošsky ukrýva a ktorá vo veľkom zväčšení o to viac vynikne. Chce to len odložiť pocit ľudskej nadradenosti, kľaknúť si na kolená a zároveň vybaviť sa potrebnými technickými pomôckami, znalosťami a hlavne veľkou dávkou trpezlivosti.

Robert Thompson vám bude na ceste k prírodnému detailu skvelým spoločníkom.

ZonerV prvej časti knihy vás detailne oboznámi s úskaliami technického vybavenia, vysvetlí, prečo a ako používať pre makrofotografiu nevyhnutné doplnky, ako sú statív, filtre, predsádkové filtre, osvetľovacie zariadenia a ďalšie pomôcky.

V druhej časti knihy budete hlavne fotografovať. Dozviete sa postupy, ako pracovať s pozadím, s hlbkou ostrosti, ako fotografovať rastliny, kvety, hmyz, huby alebo lišajníky, jednoducho všetko čo nájdete v lese, na záhrade alebo v akváriu. Autor dokumentuje svoje rady a odporúčania množstvom fotografií, na ktorých prezentuje aj rôzne verzie toho istého záberu. Autor vám poradí postupy a úpravy, ktoré dodajú výslednej fotografii to pravé kúzlo jedinečnosti.

Posledná časť knihy je ponukou motívov a objektov, ktoré by vás mohly zaujímať v jednotlivých ročných obdobiach. Kniha tak predstavuje komplexného sprievodcu pre každého fotografa, ktorý by sa chcel venovať aj keď len príležitostne fotografovaniu detailov v prírode.

 

Obsah

 

ČÁST PRVNÍ - FOTOGRAFICKÁ VÝBAVA

Výběr fotoaparátu

Digitální fotografie

Užitečné funkce

Stativy

Film

Expozice

Objektivy

Mezikroužky

Telekonvertory

Zvětšení

Makrosáňky

Hloubka ostrosti

Předsklopení zrcadla

Filtry

Příslušenství a „polní" výbava

Práce s bleskem

 

ČÁST DRUHÁ - PRAXE

Kompozice a design

Pozadí

Konzistence

Hledání námětů

Učte se od ostatních

Na cestách do ciziny

Fotografujeme květiny

Fotografujeme hmyz

Fotografujeme houby a lišejníky

Fotografujeme abstraktní obrazce

Fotografujeme na zahradě

Fotografujeme život ve vodě

 

ČÁST TŘETÍ - FOTOGRAFOVÁNÍ ROČNÍCH OBDOBÍ

Jaro

Léto

Podzim

Zima

 

Kompozícia a design

 

Základným predpokladom tvorby správne exponovaných fotografií je dokonalé zvládnutie osvedčených postupov a fotografickej techniky. Toto však samo o sebe nezaručí vizuálne príťažlivé živé obrázky, ktoré dMakrofotoiváka zaujmú. Kompozícia je predovšetkým umenie usporiadať jednotlivé prvky tvoriace obraz. Usporiadanie týchto elementov v hladáčiku do značnej miery ovplyvňuje výsledok a výtvarnú príťažlivosť vašej fotografie. Dokonalé zaplnenie snímku a zároveň umiestnenie výrazne farebného predmetu (napríklad jednotlivý kvet) do jeho stredu, ihneď upúta pozornosť. Umiestnenie fotografovaného objektu do stredu fotografie však nie je tou najdynamickejšou a najkreatívnejšou cestou, ako objekt zobraziť. Jeho asymetrické umiestnenie alebo posunutie mimo stred je lepšia možnost, ktorá vytvára vizuálne príjemnejšiu a pôsobivejšiu kompozíciu.

 

Pravidlo tretín

 

Existuje veľa teórií týkajúcich sa toho, čo a ako by sa v kompozícii malo a nemalo robiť. Tou najznámejšou teóriou je známe pravidlo tretín. Fotografické knihy často zdôrazňujú toto pravidlo, pochádzajúce ešte zo starého Grécka. Podstata pravidla je ...

 

Viac sa dočítate v knihe Roberta Thompsona preloženej z angličtiny do českého jazyka a vydanej vydavateľstvom ZONER PRESS. Knihu si môžete objednať tu: makrofoto.sk