Späť na Články

Objektívy - terminológia a skratky Pridané: 22.01.2011

Pri pohľade na objektív často zistíte, že je označený rôznymi skratkami. Čo tieto skratky znamenajú? V podstate ide o označenie typu objektívu, jeho konštrukcie a vlastností. Je dosť ťažké sa v týchto skratkách orientovať, pretože rôzny výrobcovia používajú pre rovnakú technológiu odlišné skratky. V tomto článku nájdete popis a vysvetlenie najbežnejších skratiek, ktoré môžete nájsť na vašom objektíve. Po ich naštudovaní by ste mali byť schopní orientovať sa v širokom spektre objektívov vyrábaných rôznymi výrobcami.

APO

 

Canon IS USMSkratka APO na objektíve znamená, že objektív je apochromatický, to znamená, že má lepšie schopnosti opravy farebných chýb ako achromatický. Chromatická aberácia je vada objektívu, pri ktorej sa farby menia v závislosti od vzdialenosti od objektívu. Táto vada spôsobuje farebné lemovania kontrastných okrajov na fotografii. Achromatické objektívy sú upravované tak, aby zobrazovali dve vlnové dĺžky ( zvyčajne červenú a modrú) v rovnakej ostriacej rovine. Apochromatické objektívy sú konštruovaní tak, aby zobrazovali tri vlnové dĺžky (červenú, zelenú a modrú) v rovnakej ostriacej rovine. Apochromatické objektívy korigujú aj sférickú aberáciu v dvoch vlnových dĺžkach na rozdiel od achromatických objektívov, ktoré sú schopné opravovať len jednu vlnovú dĺžku.

 

ASP, ASL alebo ASPH

 

Tieto skratky označujú asférickosť, to znamená, že povrch šošovky sa odchyľuje od tvaru gule alebo valca a tento asférický povrch koriguje optické vady ostatných šošoviek (členov) v objektíve. Asférické šošovky sú používané dizajnérmi na úpravu určitých aberácií,  menovite na úpravu sférickej aberácie. Poznáme dva základné typy asférických šošoviek, odlievané a brúsené. Odlievané optické prvky sú vyrábané odlievaním do formy a používajú sa v lacnejších objektívoch. Brúsené asférické šošovky sú veľmi presne tvarované brúsením a majú vyššiu optickú kvalitu. Zároveň sú oveľa drahšie.

 

DO

 

DO alebo difraktívne šošovky sa pridávajú do objektívov špeciálne u značky Canon. Difrakcia je v podstate vada, pri ktorej pozorujeme u elektromagnetického vlnenia ohyb. Tento jav vzniká pri prechode svetla malým otvorom. Zvyčajne sa difrakcia prejavuje pri malých otvoroch clony s vyššími clonovými číslami. Výhodou objektívov s pridanými DO členmi je, že dokážu korigovať difrakciu, to znamená, že potláčajú difrakčnú chybu objektívu pri vysokých clonových číslach na čo najmenšiu úroveň.

 

ED, LD a UD

 

Tieto skratky označujú varianty nízkodisperzných skiel, napríklad: - UD - ultra low dispersion - ED- extra low dispersion. Tieto optické členy pridávané do objektívov sú vysoko kvalitné a znižujú nechcené farebné lemovania- chromatickú aberáciu, alebo iné optické problémy objektívov. Dispersia je efekt,  pri ktorom je biele svetlo delené do dúhového spektra a vytvára farebný dúhový jav na fotografii. ED, LD a UD optické členy znižujú disperziu bieleho svetla a svojim zložením sú oveľa tvrdšie a odolnejšie proti poškrabaniu.

 

HSM, SDM, SSM, SWD, USM a XSM

 

Všetky tieto skratky označujú typ motora, ktorý je poháňaný ultrazvukovými vlnami. Tieto motory sú veľmi tiché a pri zaostrovaní sa vyznačujú vysokou rýchlosťou. Motory pohybujú šošovkami alebo ostriacimi krúžkami a sú o veľa tichšie, takmer nepočuteľné ako štandardné motorčeky. Ultrazvukové motory sú schopné nastaviť optické členy presne do miesta ostrenia. Firma Canon prišla na trh ako prvá s USM (Ultrasonic Motor) technológiou a neskôr ich ďalší výrobcovia nasledovali so svojimi verziami: HSM (HyperSonic Motor) alebo SWM (Silent Wave Motor).

 Canon IS USM

IF

 

Skratka IF na objektíve znamená, že v tomto objektíve sa ostrenie dosahuje pohybom vnútorných členov objektívu bez otáčania alebo vysúvania sa prednej časti objektívu. Použitie filtrov, držiakov filtrov a vykrojených slnečných clôn je jednoduché a bezproblémové. Zároveň pri fotení makrofotografií hmyzu a drobných živočíchov nedochádza k odplašeniu plachých objektov vysúvaním predného člena objektívu.

 

IS, OS, VC a VR

 

Všetky tieto skratky označujú technológiu stabilizácie obrazu. Rôzni výrobcovia používajú rôzne skratky pre ich technológiu ako sú OS (Optical Stabilizer), VR (Vybration Reduction ), VC (Vybration Compensation). Stabilizátor obrazu je zariadenie, ktoré zmierňuje pohyby objektívu (fotoaparátu) spôsobené chvením rúk fotografa. Poznáme dva spôsoby stabilizácie obrazu. Prvý spôsob je stabilizácia pomocou gyroskopov v objektíve a druhý spôsob je stabilizácia obrazu pomocou pohybu senzora v tele fotoaparátu.

(Canon - IS, Nikon - VR, Pentax - SR (Shake Reduction), Samsung - OIS (Optical Image Stabilization), Sony - SSS (Super Steady Shot)

 

RF

 

Skratka RF pre rear focusing znamená v postate to isté ako IF, ale s tým rozdielom, že pri RF objektívoch sa pohybuje zadný člen objektívu alebo skupina členov. Dlžka objektívu sa ani v tomto prípade nemení, predný člen nerotuje. Vďaka zaostrovaniu zadným členom objektívu je automatické zaostrovanie plynulejšie a rýchlejšie lebo sa pohybuje iba zadná skupina šošoviek.