Späť na Články

Prečo je macro makrom... Pridané: 21.10.2011

Makroobjektívy sú konštruované pre fotografovanie objektov z blízka. Sú konštruované z optických členov, ktoré vytvárajú najlepší obraz pri zväčšení 1:1 - životnej veľkosti. Optické členy v makroobjektívoch sú ideálne poskladané pre fotografovanie z blízka a dajú sa využiť na zábery miniatúrneho sveta, ktorý je všade okolo nás. Dajú sa využiť aj pri bežnom fotografovaní a využívajú sa na fotenie portrétov. Za skutočnú makrofotografiu sa považujú fotografie s pomerom zobrazenia 1:1 alebo väčším, čo znamená, že fotografovaný objekt je premietaný na senzor približne v rovnakej veľkosti, akú má v skutočnosti. Optické členy makroobjektívov sú optimalizované pre zaostrovanie z blízka. Pri ich minimálnej zaostrovacej vzdialenosti umožňujú vytvárať fotografie s pomerom zväčšenia 1:1. Podobný pomer zväčšenia sa dá dosiahnuť aj štandardnými objektívmi v kombinácii s medzikrúžkami, makromechmi a reverznými krúžkami. Fotografovanie s uvedenými makropomôckami však nie je také jednoduché a pohodlné ako s makroobjektívmi.

Canon 60 mmPomer zväčšenia je výraz na označenie aktuálnej veľkosti fotografovaného objektu v porovnaní s veľkosťou, v akej sa zobrazí na senzore. V žiadnom prípade to nie je veľkosť zobrazenia objektu na obrazovke alebo na fotografii.

 

Pre lepšie pochopenie výrazu pomer zväčšenia uvediem priíklad:
- keď sa nám 40 mm objekt zobrazí na senzore vo veľkosti 10 mm, hovoríme o pomere zväčšenia 1:4, čiže štvrtina životnej veľkosti,
- ak sa nám rovnaký objekt zobrazí na senzore vo veľkosti 20 mm, pomer zväčšenia v tomto prípade bude 1:2, čiže polovica životnej veľkosti,
- ak sa nám určitý fotografovaný objekt zobrazí na senzore v rovnakej veľkosti akú má v skutočnosti, vtedy hovoríme o pomere zväčšenia 1:1, čo predstavuje životnú veľkosť.


Väčšina makroobjektívov má pomer zväčšenia 1:1 bez použitia medzikrúžkov alebo adaptérov. Existujú však aj objektívy s pomerom zväčšenia 5:1, ktoré nazývame extrémne makroobjektívy. Extrémnym makroobjektívom je aj objektív od firmy Canon s označním MP-E 65 mm.

 

Ohnisková vzdialenosť. Makroobjektívy s pomerom zväčšenia 1:1 sú spravidla pevné bez možnosti zmeny ohniskovej vzdialenosti a ich pevná ohnisková vzdialenosť môže byť od 50 mm do 200 mm. Svetelnosť makroobjektívov je zvyčajne f/2,8. Napriek rozdielnej ohniskovej vzdialenosti makroobjektívov ich pomer zväčšenia je rovnaký - 1:1.

 

Nikon 105 mmVýhodou makroobjektívov s ohniskovou vzdialenosťou v rozmedzí 50 až 70 mm, je ich kompaktná veľkosť a malá váha, čo umožňuje fotografovi fotiť z ruky. Sú ideálne na fotografovanie nehybných objektov ako sú kvety alebo rôzne drobné predmety. Nevýhodou týchto objektívov je to, že pri minimálnej ostriacej vzdialenosti sa predný člen objektívu takmer dotýka fotografovaného objektu. Z toho dôvodu nie sú vhodné pre fotografovanie hmyzu a iných živočíchov, pretože ich svojou blízkosťou vyplašíme. Zároveň u týchto krátkych objektívov môže nastať problém s nasvietením fotografovaného objektu z dôvodu veľmi krátkej minimálnej zaostrovacej vzdialenosti. Objektív alebo fotoaparát može pri fotografovaní vrhať tieň na objekt fotenia.

 

Makroobjektívy s ohniskovou vzdialenosťou približne 100 mm sú najoblúbenejšie a uprednostňované väčšinou makrofotografov. Svojou väčšou minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou poskytujú väčší pracovný priestor pre fotografa a väčší odstup od objektu. Pri využití týchto objektívov môže fotograf používať aj blesky a reflektory bez problémov s vrhaným tieňom objektívu. Zároveň je s týmito objektívmi jednoduchšie dosiahnuť efekt rozmazaného pozadia a izolovať tým fotografovaný objekt od nechceného pozadia.

 

Fotografovanie makro s objektívmi s väčšou ohniskovou vzdialenosťou ( približne 180 mm) je zložitejšie a to z toho dôvodu, že tieto objektívy sú väčšie a ťažšie. To znamená, že po dlhšej dobe fotogafovania, je veľmi ťažké udržať ich pevne v ruke a preto sú vhodné na fotografovanie so statívom alebo oporou.

 

Odporúčanie. Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu makroobjektívu, si musíte určiť priority pri výbere objektu na fotografovanie. Dobrým a viacúčelovým makroobjektívom je objektív s ohniskovou vzdialenosťou približne 100 mm. Vzhľadom na skutočnosť, že makroobjektívy sú radené do triedy „špeciálna optika", ich cena je v porovnaní so štandardnými objektívmi vyššia. Pokial sa makrofotografii chcete venovať intenzívnejšie, tak suma zaplatená za makroobjektív, je dobrá a dlhodobá investícia.

 

Poznámka. Napriek tomu, že niektoré štandardné zoomové objektívy majú vo svojom názve „macro" v žiadnom prípade nejde o makroobjektívy s pomerom zväčšenia 1:1. Slovo makro nám označuje schopnosť týchto objektívov zaostriť na menšiu vzdialenosť ako je to u zoomových objektívov bežné. Pomer zväčšenia týchto objektívov ostáva 1:4 až 1:2.
Sigma 150 mm