Top produkty
Späť na Články

Recenzia objektívu NANOHA x5 Pridané: 25.01.2012

Recenzia objektívu NANOHA x5 od japonského výrobcu Yasuhara.
(Nezávislú recenziu pre makrofoto.sk pripravil Michal Kroupa. Uverejnené bez zásahov do hodnotenia a obsahu textu.)

 

Oficiálnych objektívov pre SONY NEX existuje na trhu približne desať kusov. Väčšinou ide o nudné zoomy s mizernou svetelnosťou. S príchodom NEX-7 na trh sa situácia trochu zlepšila. V ponuke je okrem zaujímavého Zeiss aj Sony 30 mm f3, 5 macro s pomerom zväčšenia 1:1.

Ja som mal však tú česť ako prvý v Európe, testovať ultra macro objektív NANOHAx5 s maximálnym pomerom zväčšenia 5:1! Tento objektív je exkluzívne vyrábaný pre systém NEX a micro 4/3 japonskou firmou Yasuhara a za jeho vznikom stojí práve pán Shin Yasuhara - jeden z návrhárov fotoaparátov Contax.
 

Vopred by som chcel povedať, že som z objektívu nadšený. Oplatí sa však jeho kúpa za cenu okolo 500 dolárov čiže 400 euro? Nie je možné pri použití makro krúžkov a lacnejšieho objektívu dosiahnuť podobného zväčšenie? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v recenzii.

 

Technické špecifikácie a obsah balenia

 

Srdce objektívu tvorí desať sférických sklenených šošoviek rozmiestnených v siedmich skupinách. Jednotlivé prvky sú ošetrené jednou či niekoľkými povrchovými vrstvami, ktoré zabraňujú odrazom a mechanickému poškodeniu. Objektívom je možné ostriť v rozmedzí vzdialenosti 11 - 19 mm s výsledným zväčšením 4x až 5x, čiže 4:1 a 5:1. Telo objektívu je z väčšej časti kovové (okrem svetelného modulu) a materiál bajonetu sa líši v závislosti na použitom fotoaparáte. Pre Sony NEX (E - mount) je bajonet oceľový a pre micro 4 / 3 je z rovnakého materiálu ako samotné telo objektívu - z hliníka. Odnímateľný svetelný modul obsahuje tri LED diódy, ktorých životnosť je výrobcom udávaná v rádoch tisícov hodín. Objektív bol navrhnutý v Japonsku. Nanoha je vyrábaná v Číne, ale pred samotným predajom ešte prechádza každý jednotlivý kus objektívu výstupnou kontrolou v Japonsku.

 

Obsah balenia:
- objektív
- USB kábel
- štyri držiaky na fotografovanie bez použitia statívu (držiaky sú z plastu a je možné ich upraviť nožom, podľa rozmeru foteného objektu),
- malý krížový skrutkovač
- návod

 

 Nanoha x5Nanoha x5 bajonet
 NANOHA x5 ultra makro objektív so zväčšenímaž 5:1
 Pre Sony NEX (E - mount) je bajonet oceľový

 

Test optickej kvality

 

Samotné technické špecifikácie nám takmer nič nepovedia. Preto sa poďme pozrieť na optickú kvalitu a mechanické spracovanie. Objektív som testoval s telom fotoaparátu SONY NEX-5.

 

Prvé dojmy. Je všeobecne známe, že objektívy pre Sony NEX (E - mount) sú výborne spracované. S optickou
kvalitou už ale mierne zaostávajú. NANOHA x5 je celý kovový a v ruke pôsobí solídnym dojmom. Len ostriaci prstenec vykazuje mierne horšie technické spracovanie, čo výsledný pocit trochu kazí. Bližšie k telu fotoaparátu sa nachádza prstenec pre nastavenie clony, ktorú možno zmeniť v štyroch krokoch od hodnoty f11 až po f32. Na konci objektívu je odnímateľný svetelný modul s tromi diódami. Zväčšenie je možné nastaviť od 4x do 5x, pričom ostriaci prstenec je dostatočne tuhý na to, aby bolo zaostrené vždy presne. Po technickej stránke sa jedná o precízny výrobok. Firma vhodne zvolila výrobu pre APS-C a micro4 / 3 senzory od Sony NEX, Olympusu a Panasonicu. Preto nie je na výsledných fotografiách poznateľná vinetácia a podobné optické vady.

 

Svetelné diódy

 

Pred samotným testom som sa využiteľnosti diód pomerne obával. Pri nadobudnutí prvých fotografií som ale okamžite zmenil názor. Podľa mňa je svetelný modul práve tou hlavnou výhodou oproti bežným makro objektívom. Po zapojení USB 2.0 napr. do počítača (funguje aj pri vypnutom stave) a USB 1.1 zo strany objektívu sa rozsvietia 3 svetelné diódy, ktoré sú umiestnené do kruhu. Posledný optický člen má špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá zamedzuje odrazom od týchto svetelných zdrojov.

 

 Led svetlá Nanoha x5 Led svetlá Nanoha x5 rozsvietené
 Svetelné diódy okolo prvého optického člena
 Rozsvietené diódy uložené do kruhu

 

Síce vás diódy pri fotografovaní obmedzujú podľa dĺžky USB kábla, rozhodne ich ale odporúčam používať. Výsledné časy väčšiny urobených snímok sa po ich rozsvietení pri ISO 200 a clone 16 pohybovali v rozmedzí 1/15 - 1/100s. Preto môžete smelo natáčať aj macro videá pri nízkom ISO. Bez používania svetelného modulu časy výrazne narastú - na približne jednu sekundu, kedy už hrozí prípadné rozmazanie obrázku aj pri umiestnení fotoaparátu na statív. Na druhej strane je väčšina makro fotografií fotených v miestnostiach, kde nie je problém zapojiť kábel napr. do vypnutého notebooku. USB kábel je súčasťou balenia. Samotný svetelný modul sa dá ľahko odstrániť. V balení je okrem objektívu tiež malý krížový skrutkovač, na odstránenie troch skrutiek po obvode. Túto možnosť odporúčam predovšetkým pri fotografovaní na zväčšenie 4x. Pri menšom zväčšení totiž zachádza objektív logicky smerom k telu fotoaparátu. Ak budete mať zároveň nainštalovaný svetelný modul, len pomerne ťažko umiestnite fotografovaný objekt do takej roviny, ktorá by zaostrenie umožnila.

 

 
Diódy

 

Väčší problém som však mal so spätnou inštaláciou svetelného modulu. Tri miniatúrne skrutky sa späť umiestňujú celkom ťažko. Rozhodne neodporúčam odnímať diódy niekde v teréne. Malý krížový skrutkovač, ktorý dostanete k objektívu, je síce magnetický, ale aj tak hrozí strata niektorej skrutky. Celkovo však nie je takmer žiadny dôvod modul odnímať. Získate s ním len samé benefity. Zároveň vám tiež chráni optiku objektívu, čo je jeho ďalší klad, pretože v balení nie je žiadna koncová krytka. Môžete si síce povedať, že nie je problém nasvietiť si fotografovaný objekt použitím externého svetla, no oriešok je to pomerne tvrdý. Ostatné objektívy totiž väčšinou nemajú takú povchovou úpravu, ktorá by umožnila použitie priameho bodového osvetlenia v oblasti posledného optického členu. Ak tak urobíte, bude väčšina fotiek s nízkym kontrastom a celkovo bude ich kvalita horšia.

 

Držiaky a statív

 

Ďalej by som rád upozornil na použitie statívu. Otrasy okolia pre mňa pri fotografovaní predstavovali veľký problém. Stačí, aby vám pred domom prešlo auto a výsledný obrázok nebude stopercentne ostrý. Jedinou možnosťou je výrazne zvýšiť ISO alebo fotiť len na úplne pokojnom mieste. Keďže nemám dostatočne kvalitný statív, bolo to na výsledných fotografiách poznať. Preto sa vopred ospravedlňujem, že sú niektoré mierne neostré - rozhodne to nie je vlastnosťou objektívu.

Objektív je ostrý a vykazuje pri najvyššej clone len miernu difrakciu. Aj bez kvalitného statívu, ktorý sa pohybuje v cene tohto objektívu, nie je problém fotografovať statické snímky. V balení totiž dostanete 4 držiaky, ktoré sa umiestňujú pred svetelné diódy. Do držiakov následne umiestnite fotografovaný objekt. Správne nasadenie predmetu do držiaka síce vyžaduje miernu šikovnosť, ale keď sa vám to nakoniec podarí, môžete s fotoaparátom snáď aj skákať a behať - fotka bude vždy ostrá.

 

 Držiak predmetov Držiak predmetov
 Držiak predmetov (možnosť upraviť podľa predmetu)
 Balenie obsahuje 4 držiaky

 

Optická kvalita a názov


Celkovo má objektív len mierne nedostatky. Nemôžem si ale odpustiť rýpnnuť si do jeho samotného názvu, ktorý je mierne zavádzajúci. V preklade z japončiny názov NANOHA totiž znamená "brána do sveta nanometrov". Úroveň zväčšenia v hodnotách nanometrov sa ale nekoná (toho možno dosiahnuť s použitím elektrónového mikroskopu). Aj tak ale dostanete na jeden pixel zväčšenie približne 1000x väčší ako 1nm. Teoreticky to znamená, že jeden pixel predstavuje pri maximálnom zväčšení 1um (teda 0,001 mm) a táto hodnota je úctyhodná. V praxi o nej možno však mierne pochybovať, pretože by bolo možné odfotiť dokonca aj baktérie. Len laik by ale hodnotil objektív podľa jeho názvu. Hlavné je predsa optická kvalita, ktorá je na výbornej úrovni. Ako som už spomenul vyššie, objektív nevykazuje takmer žiadne skreslenie. Ďalej na výsledných fotkách nenájdete žiadnu vinetáciu a ani farebné vady. Výrobca preto zaslúži za optickú kvalitu objektívu veľkú pochvalu.

 

Konkurencia


Ak ešte vyberáte fotoaparát a premýšľate, akú kombináciu s makro objektívom zvoliť, je pomerne zrejmé, že NANOHA x5 spoločne s NEX/micro4/3 je najlepšou voľbou pri porovnaní pomeru cena / obrazová kvalita. Poďme sa ale pozrieť na prípadnú konkurenciu iných značiek. Na systéme NEX ide o prvý ultra makro objektív, ale pre iné systémy sa už podobné objektívy vyrábajú. Napríklad Canon ponúka macro mp-e 65 mm f2,8 so zväčšením 1x až 5x. Objektív od Canonu má síce lepší svetelnosť a variabilitu pri zväčšovaní, ale jeho cena je dvojnásobná. Navyše nie je potrebné sa obávať pomerne nízkej svetelnosti objektívu NANOHA. Pri zväčšení 5:1 dostanete aj pri clone 11 nízku hĺbku ostrosti. Preto budete musieť často použiť vyššie clonové čísla.

 

Cena


V úvode recenzie som spomenul, že cena sa pohybuje okolo 400 eur. Oplatí sa ale do tohto objektívu investovať, keď napr. veľmi obľúbený Carl Zeiss Flektogon 35 mm f2,4, ktorý zväčšuje 2:1 (s použitím makro krúžkov výrazne viac), stojí asi trikrát menej?

 

Odpoveď znie: určite áno.

 

Ani s použitím makro krúžkov nedosiahnete tak obrovského zväčšenia ako s objektívom NANOHA. Ďalšou vecou je, že makro krúžky napríklad na vyššie uvedenom objektívu Zeiss s jeho vysokou svetelnosťou dajú dohromady veľmi nízku hĺbku ostrosti, ktorá nie je pre makro fotografiu vhodná. Ďalšími významnými kladmi, hrajúcimi v prospech NANOHA x5, sú svetelný modul a lepšie možnosti nastavenia clony. Celkovo možno teda povedať, že žiadny iný objektív vám na systéme NEX neposkytne tak obrovské zväčšenie.

 

Záverečné zhodnotenie

 

Fotografovanie s objektívom som si veľmi užil. Aj priateľku nadchol (niektoré priložené fotografie fotila ona). Aby som všetko zhrnul, nepáčila sa mi snáď len päťlamelová clona a horšie spracovanie ostriaceho prstenca.

Ak použijete clonu vyššiu ako 11, bude na väčšine fotografií výrazne hranatý bokeh. Nie je to marginálny problém, ale u makro objektívov, ktoré majú všeobecne veľmi nízku hĺbku ostrosti, by to niekomu mohlo vadiť. Ak technické dôvody neumožňovali pridať viac lamiel, týmto sa výrobcovi ospravedlňujem. Naopak by som chcel výrobcu pochváliť za výbornú optickú kvalitu a spracovanie tela objektívu. Ďalej ma nadchol svetelný modul, bez ktorého by som si fotografovanie s makro objektívom nedokázal už veĺmi dobre predstaviť. Ostrosť objektívu je tiež výborná pri všetkých nastaveniach clony.

 

Týmto by som rád za zapožičanie objektívu poďakoval internetovému obchodu www.makrofoto.sk a aj výrobcovi za exkluzivitu pre SONY NEX a Olympus a Panasonic micro 4/3. V závere testu mi ešte napadlo, že mechanická závierka NEX-5 môže zapříčiňovat prípadné neostrosti výsledných fotografii: je totiž možné, že vytvára mierne vibrácie. Je to ale len môj osobný pocit.

 

Klady a zápory


+ Optická kvalita
+ Vysoké clonové číslo s minimálnou difrakciou
+ Kovové spracovanie
+ E - mount
+ Svetelný modul!
+ Držiaky napríklad pre natáčanie videa
+ Cena

 

- Päťlamelová clona
- Ostriaci prstenec
- Trochu ťažšia inštalácia svetelného modulu

 

Ukážkové fotografie na Yasuhara.eu

Ukážkové video na Yasuhara.eu

Prezrite si makro objektív NANOHA x5 z každej strany - 3D pohľad

 

Ďalšie fotografie od makrofotografov pribudnú na www.yasuhara.eu v mesiaci marec 2012.

 

 Ukážkové fotografie