Späť na Články

Sprievodca systémom Nikon 1 Pridané: 30.12.2011

Rýchle, prenosné a inteligentné fotoaparáty Nikon 1 boli vytvorené úplne od základov, aby zachytávali momenty v danom okamihu. Sú schopné spustiť zaznamenávanie pred úplným stlačením tlačidla spúšte a pokračovať aj po jeho úplnom stlačení a poskytujú snímky, aké ste si nikdy nedokázali predstaviť.

 

Nikon 1 J1 - Inteligentný fotoaparát Nikon 1 J1 rýchlo premýšľa a ešte rýchlejšie reaguje, aby ste požadované momenty zachytili včas a novými vzrušujúcimi spôsobmi. Fotoaparát sa ľahko ovláda, je vybavený ohromne rýchlym systémom automatického zaostrovania, vstavaným bleskom a disponuje vysokým výkonom pri slabom osvetlení a inteligentnými režimami snímania. Má všetko, čo potrebujete na snímanie fotografií a zaznamenávanie videosekvencií, ktoré očaria vás aj všetkých naokolo.

 

Nikon 1 V1 - Ak ste čakali na úplne nový zážitok z fotografovania, dočkali ste sa. Prenosný fotoaparát Nikon 1 V1 umožňuje zachytávať motívy úplne novým spôsobom. Fotoaparát vybavený ohromne rýchlym snímačom CMOS na automatické zaostrovanie, elektronickým hľadáčikom s vysokým rozlíšením, inteligentnými režimami snímania, vysokým výkonom pri slabom osvetlení a možnosťou manuálneho ovládania sa môže zdať malý, ale je plný inovácií z oblasti snímania.

 

Nový systém kompaktných fotoaparátov Nikon 1

Spoločnosť Nikon pred niekoľkými mesiacmi predstavila systém Nikon 1 - revolučný systém digitálnych fotoaparátov, ktoré sú odNikon 1 J1 a V1 základu navrhnuté tak, aby umožňovali bez kompromisov zaznamenať statické snímky aj videosekvencie najvyššej kvality. Táto nová generácia je priekopníkom nových fotografických funkcií, ako je napríklad technológia umožňujúca fotografovať úplne novým spôsobom, že už nikdy nezmeškáte žiadnu situáciu: dovoľuje totiž zaznamenať snímky pred a po stlačení tlačidla spúšte, čiže je rýchlejšia ako vy. Zachytí aj tie najprchavejšie momenty, oživí vaše snímky a umožní vám zachytiť fotografie, aké ste si ani nevedeli predstaviť.

Spoločnosť Nikon nastavuje uvedením dvoch revolučných fotoaparátov - označovaných ako Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 - nový štandard, čo sa týka rýchlosti, presnosti ostrenia, nových vlastností a mobility. Fotoaparáty Nikon 1 predvádzajú úplne nové možnosti tohto mobilného systému, ktorý je vybavený najrýchlejším automatickým zaostrovaním a sériovým snímaním na svete, novými fotografickými režimami, unikátnymi kompaktnými objektívmi série 1 NIKKOR s kompatibilným príslušenstvom Nikon

 

Vývojárom spoločnosti Nikon sa podarilo uložiť neuveriteľne výkonný mikroprocesor a obrazový snímač do štíhlej, minimalistickej konštrukcie fotoaparátov systému Nikon 1. Fotoaparáty Nikon 1 nie sú iba najrýchlejšími modelmi na svete - majú aj doteraz nevídané funkcie, ako je Pohyblivá momentka a Inteligentný výber snímky. Objektívy 1 NIKKOR sú jedinečné tým, že boli navrhnuté s ohľadom na precíznu fotografiu a natáčanie videosekvencií."

 

Nikon 1 J1 je najmenší fotoaparát na svete v kategórii digitálnych fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi, vybavených obrazovým snímačom väčším ako 2,54 cm (1 palec). Nikon 1 V1 je najmenší fotoaparát na svete v kategórii digitálnych fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi, vybavených vstavaným elektronickým hľadáčikom. Najkratšie oneskorenie medzi expozíciou snímok na svete (na základe testov spoločnosti Nikon). Hodnoty boli namerané pri použití režimu jednotlivých zaostrovacích polí a nastavení základného objektívu so zoomom 1 NIKKOR 10-30 mm na najkratšiu ohniskovú vzdialenosť.

Rodina Nikon 1

Vznik snímok pred a po stlačení tlačidla spúšte

Fotoaparáty systému Nikon 1 sú vybavené mikroprocesorom, ktorý je mnohonásobne rýchlejší ako procesory väčšiny profesionálnych fotoaparátov. Táto výnimočná rýchlosť umožňuje použiť niektoré doteraz nevídané funkcie. Fotoaparáty Nikon 1 sú vybavené technológiou umožňujúcou vytvoriť snímky pred a po stlačení tlačidla spúšte. Ide o prvé fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi, ktoré môžu začať snímať fotografie skôr, než úplne stlačíte tlačidlo spúšte, a pokračovať aj po jeho stlačení. Tieto fotoaparáty manipulujú nielen so svetlom, ale aj s časom, a tak úplne menia podstatu samotnej fotografie tým, že umožňujú zachytiť okamihy tesne pred a tesne po stlačení tlačidla spúšte.


Prelomové automatické expozičné režimy

Fotoaparáty Nikon 1 sú vybavené novými vzrušujúcimi expozičnými režimami, ktoré využívajú neuveriteľnú rýchlosť spracovania a technológiu umožňujúcu vznik snímok pred a po stlačení tlačidla spúšte. Také snímky nedokáže zaznamenať žiadny iný fotoaparát na svete.

Pohyblivá momentka (MSS)

Jediným stlačením oživí vašu fotografiu. Súčasne zachytí spomalenú videosekvenciu a statickú snímku a potom hneď tieto dve položky skombinuje - výsledkom je fotografia, ktorá sa hýbe. Týmto spôsobom možno zaznamenať príbeh životného okamihu a fotografii vdýchnuť život.
Inteligentný výber snímky (SPS)

Zachytí ten správny okamih v akejkoľvek scéne. S využitím technológie umožňujúcej vznik snímok pred a po stlačení tlačidla spúšte zachytí fotoaparát jedným stlačením 20 snímok v plnom rozlíšení. Fotoaparát uloží päť najlepších fotografií na základe výrazu tváre, kompozície a zaostrenia a najlepšiu z nich vám ponúkne. Už nikdy vám neutečie ten pravý okamih, keď pes chytí loptu, ani radosť na tvári vášho dieťaťa na hojdačke.

Režim statických snímok

Tento režim vám umožní stať sa majstrami akčnej fotografie. Stačí prepnúť na snímanie ostrých fotografií v plnom rozlíšení rýchlosťou až 60 snímok za sekundu.

Režim videosekvencií

Video režim ponúka množstvo pokročilých funkcií. Počas záznamu videosekvencie v režimu Full HD môžete bez prerušenia natáčania zaznamenať statickú snímku v plnom rozlíšení, alebo môžete nahrať extrémne spomalený záznam.

Pokročilý fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi (A-CIL)

Uvedenie fotoaparátov Nikon 1 na trh nie je iba predstavením nového systému fotoaparátov - je to zavedenie úplne novej kategórie, ktorú spoločnosť Nikon pomenovala „pokročilý fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi (A-CIL)". Sú navrhnuté tak, aby ponúkli neuveriteľnú rýchlosť, jednoduchosť a zábavu pri zachytávaní sveta okolo vás. Tieto mobilné A-CIL fotoaparáty ponúkajú úplne nový zážitok z fotografovania.

Nikon 1 V1

Nikon 1 V1Inteligentný fotoaparát s ikonickým vzhľadom Nikon 1 V1 je navrhnutý tak, aby vyniesol vaše fotografie na novú úroveň. Je vybavený elektronickým hľadáčikom s vysokým rozlíšením a viacúčelovým portom pre príslušenstvo. Umožní vám zachytiť vzácne okamihy a neočakávané situácie na akomkoľvek mieste. Jasný elektronický hľadáčik s 1 440 000 bodmi ponúka čistý a stabilný obraz a 100% obrazové pole. Fotoaparát je vybavený odolným telom z horčíkovej zliatiny (horná a predná časť) a viacúčelovým portom pre príslušenstvo, ktorý vám umožní ďalej rozširovať systém o ďalšie príslušenstvo systému Nikon 1.

Nikon 1 V1 bol vytvorený úplne od základov, aby ponúkal statické snímky a videosekvencie bez kompromisov. Vaše fotografovanie poženie vpred spôsobom, o akom ste ani nesnívali. Vďaka úžasne rýchlemu snímaču CMOS na automatické zaostrovanie, inteligentným režimom snímania, vysokému výkonu pri slabom osvetlení a elektronickému hľadáčiku s vysokým rozlíšením poskytuje všetko potrebné na zaznamenávanie vynikajúcich statických snímok a videosekvencií.

 

Revolučný snímač CMOS na automatické zaostrovanie zaostruje rýchlejšie a presnejšie než kedykoľvek predtým. Rýchle sériové snímanie umožňuje zaznamenávanie snímok v plnom rozlíšení rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Prenosný systém sa vyznačuje malým telom s kultovým vzhľadom a vymeniteľnými objektívmi. Elektronický hľadáčik s vysokým rozlíšením ponúka jasný a stabilný pohľad.


Prelomové režimy snímania: Pohyblivá momentka a Inteligentný výber snímky.

Fotoaparát Nikon 1 V1 je k dispozícii v matnej čiernej a lesklej bielej farbe.

Nikon 1 V1
 Nikon 1 V1 z hora Nikon 1 V1 z boku

Dostupné verzie Nikon 1 V1

Set so zoomovým objektívom
Set s ľahkým štandardným objektívom 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3,5-5,6 zaručuje výborný spôsob zaznamenávania vynikajúcich snímok na cestách. 
 Set s dvoma zoomovými objektívmi
Set s dvoma zoomovými objektívmi obsahuje ľahký štandardný objektív 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3,5-5,6 a kompaktný teleobjektív 1 NIKKOR VR 30-110 mm f/3,8-5,6.
Set s dvoma objektívmi
Prenosný set s dvoma objektívmi obsahuje tenký a rýchly širokouhlý objektív 1 NIKKOR 10 mm f/2,8 a kompaktný objektív 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3,5-5,6 s trojnásobným priblížením.  
Set s tenkým objektívom
Ak chcete cestovať len naľahko, ideálna je malá zostava s mimoriadne tenkým a rýchlym širokouhlým objektívom 1 NIKKOR 10 mm f/2,8.  

Nikon 1 J1

Nikon 1 J1

Rýchlo reagujúci fotoaparát Nikon 1 J1 dokáže udržať krok so zaneprázdnenými životmi naplnenými príležitosťami na

fotografovanie vašich najbližších. Plne automatický fotoaparát Nikon 1 J1 je vybavený všetkým, čo potrebujete na zachytenie životných zážitkov, s ktorými sa stretávate. Krásu tohto modelu zvýrazňuje jeho minimalistický dizajn.

 

Prístroj je vybavený vstavaným bleskom, ktorý vám poskytne dodatočné osvetlenie. Tento fotoaparát sa použív

a tak ľahko, že sa stačí iba rozhodnúť, čo chcete zachytiť.

Je dostatočne prenosný, aby ste ho mohli vziať kamkoľvek so sebou, a ľahko sa ovláda. Vášmu spôsobu zachytávania sveta dodá nové úrovne rýchlosti, jednoduchosti a potešenia.

Mimoriadne rýchly snímač CMOS na automatické zaostrovanie zaostruje rýchlejšie a presnejšie než kedykoľvek predtým. Rýchle sériové snímanie umožňuje zaznamenávanie snímok v plnom rozlíšení rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Prenosný systém, malé telo a vymeniteľné objektívy v rôznych farbách.

 

Prelomové režimy snímania: Pohyblivá momentka a Inteligentný výber snímky. Intuitívne ovládanie: prehľadné ponuky, ľahko dostupný volič režimov a vstavaný blesk. Jeho zvlášť malé telo je k dispozícii v rôznych farbách, tak ako objektívy 1 NIKKOR - biela lesklá, matná čierna, lesklá červená, strieborná a dokonca aj jasne ružová. 

 

 Nikon 1 J1 z predu Nikon 1 J1 z horaNikon 1 J1 z boku

Dostupné verzie Nikon 1 J1

Set so zoomovým objektívom
Set s ľahkým štandardným objektívom 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3,5-5,6 zaručuje výborný spôsob zaznamenávania vynikajúcich snímok na cestách.
Set s dvoma zoomovými objektívmi
Set s dvoma zoomovými objektívmi obsahuje ľahký štandardný objektív 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3,5-5,6 a kompaktný teleobjektív 1 NIKKOR VR 30-110 mm f/3,8-5,6.  
Set s dvoma objektívmi
Prenosný set s dvoma objektívmi obsahuje tenký a rýchly širokouhlý objektív 1 NIKKOR 10 mm f/2,8 a kompaktný objektív 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3,5-5,6 s trojnásobným priblížením.
Set s tenkým objektívom
Ak chcete cestovať len naľahko, ideálna je malá zostava s mimoriadne tenkým a rýchlym širokouhlým objektívom 1 NIKKOR 10 mm f/2,8.  

Obrazový snímač CMOS formátu CX

Úplne nový obrazový snímač CMOS formátu CX, ktorý sa pridáva k už existujúcim snímačom formátov DX a FX spoločnosti Nikon (používaným v digitálnych jednookých zrkadlovkách), je navrhnutý pre fotoaparáty Nikon 1. Systém Nikon 1 sa vďaka vyváženému pomeru medzi veľkosťou, rýchlosťou, citlivosťou k pôsobeniu svetla a hĺbkou ostrosti vyznačuje vynikajúcou reprodukciou farieb s citlivosťou ISO 100 - 6 400 (rozšírené), nízkym šumom, snímaním vo formáte RAW a rozlíšením 10,1 miliónov pixelov. Táto charakteristika je zárukou vyrovnanej špičkovej kvality snímok aj videosekvencií.

 

Obrazový snímač je vybavený revolučným superrýchlym automatickým zaostrovaním, s doposiaľ najväčším počtom zaostrovacích polí na svete. Vďaka tomu budú fotografované objekty perfektne ostré v akejkoľvek situácii. Ak snímate lesklé alebo pohyblivé objekty, prepne sa snímač na systém automatického zaostrovania s fázovou detekciou so 73 zaostrovacími bodmi. Ak je objekt nehybný alebo zle osvetlený, fotoaparát zvolí systém automatického zaostrovania s detekciou kontrastu so 135 zaostrovacími bodmi. Nech už fotoaparát zvolí ktorýkoľvek systém, vďaka minimálnemu oneskoreniu medzi expozíciou snímok budete môcť bez obáv zaznamenať všetky okamihy. Pri zázname videosekvencií je k dispozícii automatické zaostrovanie s fázovou detekciou pre dokonale ostrý záznam všetkých akčných scén.

 

Bajonet Nikon 1 a objektívy 1 NIKKOR

Pri navrhovaní fotoaparátov Nikon 1 sa vývojári spoločnosti Nikon nesústredili iba na nové funkcie. V prípade nového bajonetu Nikon 1 využili dokonca viac než päťdesiatročné skúsenosti - toľko rokov totiž ubehlo od roku 1959, kedy spoločnosť Nikon stvorila bajonet F. Bajonet Nikon 1 vám umožní použiť sériu vymeniteľných objektívov 1 NIKKOR pre systém Nikon 1. Tento bajonet bol navrhnutý tak, aby každý objektív dokonale komunikoval s fotoaparátom, čo je kľúčová podmienka pre tvorbu špičkových statických snímok a videosekvencií bez akýchkoľvek kompromisov.

 

Séria objektívov 1 NIKKOR pokrýva všetky typy záberov. Všetky objektívy sú optimalizované aj pre záznam videosekvencií a majú kompaktný dizajn.

1. Extrémne kompaktný a ľahký objektív 1 NIKKOR VR 10-30 mm predstavuje širokouhlý objektív s 3x zoomom. Ide o vynikajúci objektív pre každodenné situácie vybavený redukciou vibrácií pre stabilné snímky a videosekvencie a mechanizmom teleskopického tubusu objektívu pre lepšiu prenosnosť.
2. Objektív 1 NIKKOR VR 30-110 mm je prenosný telezoom, ktorý vám umožní ľahko priblížiť vzdialené objekty. Vstavaná redukcia vibrácií zaručuje stabilné snímky a videosekvencie. Tubus objektívu možno zasunúť, keď s prístrojom nepracujete.
3. Extrémne plochý objektív 1 NIKKOR 10 mm je rýchly širokouhlý objektív, ktorý sa ľahko zmestí do akejkoľvek tašky a umožní vám snímať ostré zábery na cestách.
4. Objektív 1 NIKKOR VR 10-100 mm PD-ZOOM je určený pre všetkých milovníkov videosekvencií. Je vybavený motorovým ovládaním zoomu a jeho rýchlosť umožňuje zaznamenávať videosekvencie s jedinečnou ostrosťou.

 1 Nikkor 10 - 301 Nikkor 30 - 110
1 Nikkor 10
1 Nikkor 10 - 100
 1 NIKKOR VR 10-30 mm 1 NIKKOR VR 30-110 mm 1 NIKKOR 10 mm 1 NIKKOR VR 10-100 mm PD-ZOOM

 

Príslušenstvo pre systém Nikon 1

Séria voliteľného príslušenstva pre systém Nikon 1 vám umožní čo najviac vylepšiť vaše fotografie bez toho, aby vám zaťažila tašku.

 

Miniatúrny blesk SB-N5 Speedlight predstavuje pohodlný spôsob ovládania smeru a kvality svetla alebo získania kreatívnych snímok pomocou odrazu svetla od stien alebo stropu. Tento blesk je kompatibilný s fotoaparátom Nikon 1 V1. Možno ho otočiť zvislo alebo vodorovne a pomocné svetlo (LED) na prednej strane jednotky zaistí stabilné osvetlenie pri použití funkcií Pohyblivá momentka alebo Inteligentný výber snímky v tmavom prostredí.

 

Ultrakompaktná jednotka GPS GP-N100 vám umožňuje jednoducho označiť miesto, kde fotografia na cestách vznikla. Je kompatibilná s fotoaparátom Nikon 1 V1. Možno ju pripojiť priamo k viacúčelovému portu pre príslušenstvo fotoaparátu. Jednotka potom automaticky zaznamenáva údaje o zemepisnej šírke a výške, nadmorskej výške a čase vo forme geografických značiek do údajov o fotografii (EXIF).

 

Adaptér s bajonetom F vám umožní použiť s fotoaparátom Nikon 1 ľubovoľný objektív NIKKOR pre digitálne jednooké zrkadlovky. Tento adaptér je kompatibilný s fotoaparátom Nikon 1 V1 aj s fotoaparátom Nikon 1 J1. Ponúka nekonečné možnosti výberu objektívu pre akúkoľvek situáciu. Všetky objektívy AF-S a AF-I NIKKOR sú kompatibilné so systémom automatického zaostrovania Nikon 1.

 

To však nie je všetko, čo sa týka celého spektra príslušenstva pre systém Nikon 1. K dispozícii je celá škála značkových tašiek a popruhov na fotoaparáty a objektívy Nikon 1, rovnako ako slnečných clôn a gripov, ktoré vám umožnia chrániť vaše vybavenie alebo zaistia pohodlnejšie snímanie. S fotoaparátom Nikon 1 V1 môžete použiť externý stereofónny mikrofón ME-1 spoločnosti Nikon. Obidva fotoaparáty Nikon 1 sa dodávajú s novým softvérom Short Movie Creator od spoločnosti Nikon. Tento softvér umožňuje automaticky vytvárať krátke videosekvencie zo statických snímok, videozáznamov a hudby, jeho pomocou možno tiež upraviť Pohyblivé momentky.

 

Blesk SB-N5 Speedlight

 GPS GP-N100 Adaptér s bajonetom F

 

Základné rozdiely medzi Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1

 

- V1 je určený pre pokročilejších fotografov s viacerými funkciami

- J1 je rozmerovo menší, pretože nemá elektronický hľadáčik

- J1 má zabudovaný blesk, V1 nemá zabudovaný blesk

- s V1 sa dá použiť externý blesk SB-N5

- V1 má LCD displej s lepším rozlíšením, rozmerovo sú displeje rovnaké

- výdrž batérie je u J1 cca 250 fotografií a u V1 je to cca 400 fotografií

Záver

Je škoda, že sa Nikon rozhodol pre relatívne menšiu veľkosť snímača miesto APS-C. V tomto je Sony s NEX-5N o krok vpredu pred Nikonom. Niet pochýb, že Nikon tento krok bude musieť raz urobiť.

 

Na ťahu je Canon ...