Top produkty
Späť na Oznamy

Novinka od Bryana PETERSONa Pridané: 08.11.2010

Bryan PETERSON

 

Názov knihy v originále „Understanding Close-Up Photography" by som preložil do slovenčiny ako Pochopenie makrofotografie, ale prekladateľ v knihe vysvetľuje, prečo sa rozhodol pre názov "Naučte sa fotografovať detail kreatívne". Nič to však nemení na fakte, že táto kniha je vhodná hlavne pre tých fotografov, ktorým učarilo makro a ktorí túžia po informáciách o fotení detailov. (Poznámka: makrofoto.sk)

Bryan Peterson - autor, ktorého čitatelia už dobre poznajú. Štýl jeho fotografií a jeho kníh je nezameniteľný a vždy veľmi dobre stráviteľný aj pre začínajúcich fotografov. Jeho nová kniha je zameraná na takzvanú Close-Up fotografiu, čiže na fotografiu z blízkosti, na fotografovanie detailov všetkých objektov, ktoré okolo seba nájdete doma, na ulici alebo v prírode. Kniha podrobne popisuje ako v jednotlivých situáciách fotografovať za použitia bežnej dostupnej techniky a radí, aké doplnky sú vhodné pre Vás ak si chcete fotenie makra len vyskúšať a nechcete sa stať profesionálom. Pre autora je typické, že Zonervo svojích knihách uvádza množstvo praktických rád. V tejto knihe nájdete návody, ako si pri fotografovaní pomôcť vytvorením umelého dažďa, efektívnym nasvietením pomocou rôznych odrazných pomôcok, ako vyriešiť problém s nevhodným pozadím a predovšetkým čo, kde a ako fotografovať.

 

Kvapky rosy na lístku trávy, krídlo motýľa alebo rozšliapnutá plechovka povaľujúca sa na okraji cesty - to všetko je predmetom záujmu Petersona. Výsledné fotografie dokazujú, že aj zdanlivo jednoduché veci ako je kuchynské strúhadlo alebo kus hrdzavého plechu môžu byť príležitosťou pre skvelé fotografie. Kniha je určená začínajúcim, stredne pokročilým fotografom a všetkým, ktorí si Bryana Petersona obľúbili. Viac sa dočítate v knihe Bryana Petersona preloženej z angličtiny do českého jazyka a vydanej vydavateľstvom ZONER PRESS. Pokiaľ sa budete chcieť fotografii z blízkosti alebo makrofotografii venovať podrobnejšie, v ponuke knižnice makrofoto.sk nájdete i ďalšie knihy.

 

Obsah


Kapitola 1 - Úvod
Kapitola 2 - Fotografovanie z blízkosti, verzus makrofotografia
Kapitola 3 - Výbava
Kapitola 4 - Hĺbka ostrosti a clona
Kapitola 5 - Tipy pre fotografovanie z blízkosti

Kapitola 6 - Z blízkosti a doma
Kapitola 7 - Dodatky
Kapitola 8 - Register

 

Z obsahu


Makrofoto.sk
Výraz makro je odvodený od gréckeho slova makros, ktoré znamená veľký alebo dlhý. Na chvíľu sa nad tým zamyslite. Že to nedáva zmysel? Dáva, keď uvážime, že objekty fotené makroobjektívmi sa na filme alebo digitálnom senzore javia ako veľké, napríklad vážka, a veľmi často je na fotenie makra potrebný dlhší čas. Nemám tým na mysli dobu, ktorú strávite prípravami na fotografovanie, čakaním na to, kým sa utíši vietor alebo až sa vážka vráti na vysoké rákosie, vedľa ktorého ste postavili statív s fotoaparátom. Skôr mám na mysli dlhý expozičný čas (dlhý s porovnaním s konvenčnou fotografiou). Pri fotografovaní makrosnímkov sú expozičné časy v rozmedzí 1/15 až 1 sekundy pomerne bežné. U konvenčnej fotografie si vystačíte s priemernými expoizičnými časmi od 1/250 a 1/60 sekundy. Pokračovanie v knihe "Naučte sa fotografovať detail kreatívne" od Bryana Petersona vydanej vydavateľstvom ZONER.

 

Knihu si môžete kúpiť TU.